Sayfalar

24 Nisan 2020 Cuma

KULÜPLER BİRLİĞİ :''Ligler Haziranda Başlayıp Temmuz'da Bitirilebilir''


-Göztepe ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF ve kulüp başkanları ile birlikte katıldıkları toplantı sonrası açıklama yapıyor: "2 saat kadar süren ve mevcut durumun konuşulduğu geniş kapsamlı bir toplantı oldu."
-Mehmet Sepil: "Bu çok zorlu bir süreç, sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde sporun ve futbolun ne zaman başlayacağı tartışılıyor. Öngörü yapmak oldukça zor. Bu konuda sorumluluk TFF'de. Nihat Başkanımız bu konuda öngörülerde bulunup bilgiler verdi."
-Mehmet Sepil: "Ay sonu tekrar toplantı yapılacak. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı ile istişarede bulunulacak, sonrasında futbol maçlarının devamının ne şekilde ne zaman olacağı kararı verilecek. Bugün en muhtemel senaryoları konuştuk."
-Mehmet Sepil: "Ay sonundaki görüşme sonrası muhtemel futbol takvimi oluşacak. Avrupa'da da Türkiye'de de maçların bitirilmesi konusunda yüksek bir irade var. Hedefimiz öncelikle bu olacak."
-Mehmet Sepil: "En temel senaryo şöyle: 12-13-14 Haziran'da liglerin başlaması, kalan 8 maçın ve kupadaki maçların 26 Temmuz'daki bitirilmesi senaryosu şu an önümüzdeki senaryo.
-Mehmet Sepil: "İnşallah haziran ayında maçlara başlayıp statlarımızda maçlarımızı oynarız. En büyük umudumuz taraftarımıza kavuşmak, onun da zaman içinde olacağına inanıyorum. Her şeyin güzel bir şekilde devam edeceğini umut ediyorum."
-Mehmet Sepil: "Maçların ortak bir şehirde oynanmasının söz konusu olmadığı açıklandı TFF Başkanımız tarafından. Her takım maçını kendi şehrinde oynayacak muhtemel senaryoya göre."
-Mehmet Sepil: "Avrupa'da konuşulanlar ve uygulamalara baktığımızda seyircisiz oynanması en muhtemel senaryo gibi gözüküyor. Kulüpler bazında farklı görüşler olabilir ama federasyon ve bakanlığın söylediğine göre kesinlikle liglerin bitirilmesi yönünde bir irade var."
-Mehmet Sepil: "Bugün liglerin bitirilmemesi veya bitirilmezse neler yapılacağı senaryoları tartışılmadı. 12 Haziran-26 Temmuz arası liglerin ve kupanın tamamlanması ilk planımız."
-Mehmet Sepil: "Bakanımıza hem Kulüpler Birliği hem TFF hem de kulüp başkanları görüşlerini ilettiler, gelirler hemen hemen sıfırlandı şu an, burada büyük gelir kaybı söz konusu. Geçmişte de biliyoruz, bu realite, saklamakta bir amaç yok, zaten zor durumda futbol ekonomisi."
-Mehmet Sepil: "Bugün futbol ekonomisi daha da zor duruma düştü. Bugün neler yapılabileceğini tartıştık. Bir çalışma grubu kurduk, genelde çok hızlı çalışmaz bu gruplar biliyoruz ama bakanımızın da moderatörlüğünde hızlıca çalışmalara başlanmasını planladık."
-Mehmet Sepil: "Sorunları nasıl çözeceğimiz konusunda çalışmaların kısa sürede başlamasına karar verildi. Artık tüketen değil üreten bir spor ekonomisine geçmemiz gerekiyor, bakanımız da bunu tekrar hatırlattı. Yıllardır tüketilmiş ekonomiden üreten bir ekonomiye geçişi tartıştık"
-Mehmet Sepil: "Liglerin bitirilme kararı tamamen TFF'nin kararı. Kulüpler Birliği olarak kulüplerimizde değişik görüşler var, bakanımız bunları dinledi. Bazı kulüplerimiz ligin devamıyla ilgili endişesini de iletti ama bakanımız da TFF de şu anki iradenin devam olduğunu iletti.
-Mehmet Sepil: "8 maçı haziran-temmuz arasında bitirebilmek mümkün. Bugün konuşulan konular arasında liglerin bitirilememesi senaryosu yoktu, tekrar söylüyorum. Herkesin ortak onusu liglerin nasıl bitirileceği yönündeydi."
-Mehmet Sepil: "Şu an kulüplerimizin çoğu, İstanbul kulüpleri ve biz de Göztepe olarak amatör branşları barındırıyoruz bünyemizde. Bu branşların da devamına karar verildi. Uzun zamandır sıkıntı haline gelen amatör branşlara yapılan vergi iadesi konusu da çözülmek üzere."
-Mehmet Sepil: "Hayat inşallah her konuda tekrar eskisi gibi devam edecek. Amatör branşlarla ilgili devletimizin desteğinin süreceği bize bildirildi."
-Mehmet Sepil: "Maaş indirimlerini de tartıştık. Gelirlerde çok önemli azalma var şu an. Maçların seyircisiz başlaması söz konusu. Bir tane seyircisiz maç oynadık zaten, geri kalanların da öyle oynandığını düşünürsek kulüplerin geliri çok ciddi etkilenecek."

-Mehmet Sepil: "Tüm mağazaların kapalı olduğu, sponsorların sorun yaşadığını, pandemide oluşan kur yükselmelerini üst üste koyunca Türkiye'de değil Avrupa'da da gelir kayıplarını bir şekilde paylaşmak zorunda kulüpler."
-Mehmet Sepil: "Bu konunun çok acil ve önemli bir konu olduğunu ilettik bugün. FIFA ve UEFA şunu diyor, bununla ilgili olarak tüm liglerde futbolcular ve gerekli kurumlarla görüşme yapılıyor. Burada bir eşitlik durumunun gözetilmesi önemli oyuncularımıza karşı
-Mehmet Sepil: "Ülke bazında olabilecek her türlü çalışmayı TFF ve Sağlık Bakanlığı ile yürütme kararı aldık. Kulüpler olarak bunu yapabilmemiz için maçların seyircili mi seyircisiz mi olacağını, gelirlerin ne şekilde etkileneceğini görebilmemiz lazım. Ay sonuna şekillenecek bu."
-Mehmet Sepil: "Bu işin ekonomik, sportif ve sağlık yönü ayrı. Bugün TFF Başkanımız bize maçlar başladığında ne şekilde oynanacağı ile ilgili çok ciddi bir çalışma yapıldığını söyledi."
-Mehmet Sepil: "Ligler başlarken takımların nasıl sahaya çıkacakları, kaç kişinin görevli olacağı, nasıl önlemler alınacağı konusuna çalışmalar var, bu bizimle de paylaşılacak.
-Mehmet Sepil: "Neticede çok büyük bir rekabet var, her sene bir şampiyon ve düşen üç takım var. Şu an oluşan ortamda sahada rekabet tekrar başlayacak ama ben tüm bu olanların bu rekabeti daha anlamlı hale getireceğini, eski hırçınlığın olmayacağını umut etmeye başladım."
-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme