Sayfalar

3 Haziran 2020 Çarşamba

1974-75 SEZONU ''Adanalılarla barışmak için canını dişine takan takım : ADANA DEMİRSPOR''


Adana Demirspor Türkiye Birinci Liginin 16 takımı arasında 1974-75 futbol mevsimine en iddiasız girenlerden biriydi.
Kağıt üzerinde, bir önceki mevsime göre, oyuncu ve çalıştırıcı yönünden kayıpları, kazançlarından ağır basıyordu.Ligin ilk maçını kendi evinde, Altay ile yaptı.Alınan 4-1'lik galibiyet, daha sonra sürecek başarılara sağlam bir temel oldu.

Üç büyükler dışında kalan Anadolu takımlarının, üç büyüklerle yaptıkları maçlar ölçü olarak alınırsa, bu takımlar arasında başarı grafiği en yüksek olan Adana Demirspor'dur.İstanbul'da Fenerbahçe ile 1-1 berabere kaldıktan sonra, Adana'da Galatasaray ve Beşiktaş 2-0'lık sonuçlarla Adana Demirspor'a boyun eğiyorlardı.Üstelik Galatasaray ligde ilk kez yeniliyordu.

Adana Demirspor'un bu mevsim ligde böyle başarılı olması, çeşitli etkenlerin birlikte yorumlanmaları ile açıklanabilir.
Kulüp bu işi bilen ve maddi yönden büyük destek olan bir Yönetim Kurulu'nun elindedir.Bu yönetim kurulu, takımı çalıştıran Yüksel Doğanay'a teknik açıdan hiç karışmamakta, kimsenin karışmasına da izin vermemektedir.

Dört mevsim önce Adana Demirspor'da başarısız günler geçiren Yüksel Doğanay bu kez yeniden doğuyor, çalıştırıcılık süresinin en başarılı devrelerinden birini yaşıyordu.İlk planda disiplini ele alan, sonra da teknik bilgi ve tecrübeyi çoğaltan Doğanay, takımını başarıya koşturuyordu.
Futbolcularda hocalarını Utandırmadılar.Yaptıkları 15  maçta yalnızca dört sarı kart gördüler, hiç birisi ceza almadı ve ilk yarının ''En Centilmen'' takımı unvanını hakettiler.

Bu başarı nereden geliyor? Elbette Adana Demirspor'un Türkiye'nin en kültürlü takımı olmasının bunda rolü büyüktür.Gerçekten de takımın as oyuncularından Güray Erdener İktisat Fakültesini,Hasan Özacan ve Sakıp Özberk ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirmişlerdir.Bunların yanı sıra Eser Altındere,Rasin Gürcan ve Selahattin Öğün fakülte öğrencisidirler. Böyle bir malzemeyi kullanmak, elbette antrenör için kolay olmaktadır.

Adana Demirspor'un iyi yönlerinden söz ederken, akla gelen bir dolu unsur var. Saha içerisinde Avrupa'dan getirtilen malzemeleri ile gösterişli, neticeye giden futbolleri ile ise gösterişsizdirler. Kadroda yer alan Güray'ın tecrübesi, Raşit'in klası, Rasin'in bilinçliliği ve çalışkanlığı, Eser'in süper formu, Ahmet,Halis ve Kasım gibi 3 Adanalı'nın takımlarına her şeylerini vererek görev yapmaları, Adana Demirspor'u sonuca götüren başlıca etkenler olmuştur.

Tüm bu iyi görünüşün yanında, Adana Demirspor'un eleştirilecek yanları da vardır elbet. Bütün Adana'lı sporseverler, en başta Demirspor'un istikrarsızlığından takınmaktadır.Herkes ''Demirspor büyük takımlarla oynarken rahat, ligin iddiasız takımları ile oynarken tedirgindir.Çünkü Demirspor büyük takımları ne yapıp yapıp yeniyor, iddiasız takımlar takımlar karşısında ise bocalıyor'' diyor.

Örneğin ilk devre Bolu'da Boluspor'u yenip İstanbul'a geçmiş, orada Fenerbahçe ile berabere kaldıktan sonra Adana'da Zonguldakspor'a yenilmiştir. Hemde Zonguldakspor'a ligde ilk galibiyeti, ilk gol atma sevincini tattırarak.

Galatasaray ve Beşiktaş galibiyetlerini,  deplasmanda Eskişehir ve Göztepe beraberlikleri ile başarılı biçimde sürdürmüş, ardından Adana'da Giresunspor karşısında ecel terleri dökerek 3-3 berabere kalabilmiştir.

Ligde kötü sonuç aldıkları Zonguldakspor karşısında, Türkiye Kupası'nda da başarı gösteremeyen Adana Demirspor, ilk turda kupadan elenerek, ümitleri suya gömmüştür.

Sonuç olarak yöneticilerin, antrenörün ve futbolcuların, ikinci yarı için düşündüklerini yazacağız. Hepsi ikinci yarıda daha başarılı olacaklarını, ellerine geçirdikleri yeri korumaya çalışacaklarını söylüyorlar.
Özellikle yöneticiler, Adana'lı taraftarların, en çok eski bir olaya dayanarak Demirspor'a karşı sürdürdükleri küskünlükten vazgeçerek, artık takımlarının yanında yer almanın zamanının geldiğini belirtiyorlar.


ALİ HOŞFİKİRER 
(1974-75 SEZONU İLK YARI DEĞERLENDİRMESİ/ HAYATSPOR DERGİSİ)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme