Sayfalar

8 Ocak 2015 Perşembe

14 YABANCI İYİDİR - 14 YABANCI KÖTÜDÜR

Yabancı sayısı Federasyonun son aldıgı kararla birlikte 14 oldu.Bu sayı gelecek sezondan itibaren geçerli olacak.Ve takımlar sahaya 11 yabancı oyuncu ile çıkma şansına sahip olacaklar.
Bu kurala %50 olumlu , %50 olumsuz bakıyorum.

Olumsuz :
Zaten Tarihimiz boyunca ülke topraklarından çıkıp Avrupaya giden oyuncu sayısı 30-40 civarında.
İşin gerçeği Türkiye'den futbolcu yetişmiyor.Avrupa'nın en genç nüfusuna sahibiz bunu nasıl beceriyoruz aslında burasıda çok ilginç.İlginçte sayılmaz aslında acı gerçekler var.Adam kayırma - Yöneticilerin despotluğu - Altyapıya hiç bir şekilde önem verilmemesi - Futbol takımın sevilen bir parçası jübile yapıyor ve maalesef ki kulübün altyapısına direk hoca olarak atanıyor.
Altyapı futbolcuları  ile A takımda oynayanlar farklı sistemlerde kendilerini geliştiriryorlar.
Buna geliştirmek yerine geliştirememek de diyebiliriz.
Yabancı oyuncuların gelmesiyle ülkemizdeki yerli oyuncuların pabucu tamamen dama atılacak.
Çünkü takımlar sahaya 11 futbolcu ile çıkma şansına sahip olacaklar.Buda Türk oyuncuların yabancılaşmasına sebep olacak.16-17 yaşında gazetelere manşet olup çok değil 2 yıl sonra futboldan çok saha dışında yaptıklarını konuştuklarımız oyunculara sahibiz.Medyanında gazına gelip '' ben büyük futbolcu oldum'' diye havalı bir yıldız olup düşerken hiç bir gazetenin görmediği oyuncular yetişiyor-yetiştiriliyor..
Mesela Milli takımımızın 2015 Eylül'ünde Avrupa Şampiyonası Eleme maçları var.Agustos ayında liglerin açıldıgını düşünürsek.Ve yabancı sınırının da 14 olmasıyla Anadolu takımları da dahil Süper Ligde oynayan bütün kulüpler şaha kalkıp kadrolarını yabancı oyuncu cenneti haline getirirlerse.
Ligdeki 18 takımın 18 tanesi de Eylüldeki maçlara kadar bütün maçlara 10 yabancı ile çıkıp , sadece kalecileri Türk olursa , Milli takım Teknik Direktörü Fatih Terim NE yapacak.
Cevabını da verebilirim : Adanadolu takımlarında yedek oyuncuları kadroya almayacak ama İstanbul takımlarındaki yedek oyuncuları kadroya alacak.Oynamayan yada son 15-20 dakika oynayan futbolculardan oluşacak olan takımla Avrupa Şampiyonasına gitmeye çalışacagız.
Allah yardım etsin o zamanda :)


Olumlu :
14 yabacının neresi olumlu diyeceksinizdir mutlaka , var bence var.Ülkeye gelen yabancı oyuncular sayesinde takımlarımız Şampiyonlar Liginde yada Avrupa Liginde yarı final - final oynayacaklar diyecek değilim.
Ama yabancı oyuncuların Türkiye;'ye gelmesiyle-daha fazla- Ederinden fazla değer biçilen Türk futbolcularının fiyatları uçuk rakamlar olmayacak.Ozan Tufan isimli oyuncuya 8-10 Milyon Euro arası para vermeyi düşünenler olduğunu gördükçe yabancı sayısının değil 14 - 15 olmasını isteyenlerdenim.Örnekleri çoğaltalım Tarık Çamdal isimli oyuncuya 5 Milyon Euro verilen ülkede bırakalımda yabancı sınırı olmasın bence.Bugüne kadar neler yaptıgı ortada olan böyle oyunculara yönetimler çuval dolusu para harcıyorlar.Bu saatten sonra kimse bu kadar uçuk paralar isteyemeyecktir.
Olumlu yanında bende agır basan taraf para oldu.Yabancı oyuncu gelecek Türk oyuncular yetişmeyecek diye de bir görüş var.Bugüne kadar Türkiye'den oyuncu yetişti de acaba insanlar mı göremediler.Yıllardır çıkmayan oyuncular Yabancı sayısı artınca mı yetişmeyecek.

Yabancı kuralı değiştirilirken başka bir kural daha Federasyon tarafından ayar verilerek , ayarı bozuldu.Yurtdışında yetişen Gurbetçi (yabancı milli takımlarda oynayanlar) futbolcular önümüzdeki sezondan itibaren yabancı oyuncu sayılacak.Kuralın belkide en yanlış maddesi bu olsa gerek.
Süper , Ptt 1.Ligde gurbetçi oyuncular oynatılıyor.Şimdi bu oyuncuları yabancı statüsüne koymak takımları gelecek sezon çok zor durumda bırakacak.Mesut Özil - Gökhan İnler vsvsvs Türkiye'ye gelirse yabancı futbolcu olarak oynatılacak.Çok saçma bir madde.

Yabancı oyuncu kuralı 10 yılda 8 kez değiştirildi.Bu 14 yabancı kuralı da 1-2 sene içersinde değiştirilecektir.Çünkü Tutarsız bir futbol Federasyonuna sahibiz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder