Sayfalar

27 Şubat 2011 Pazar

2013 MERSİN

Akdeniz Oyunları, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında, dört yılda bir düzenlenen spor yarışmalarıdır. Bu yarışmalar, Akdeniz ülkeleri arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmayı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.


Akdeniz Oyunları 15 günde tamamlanır.

Atletiz, basketbol, boks, jimnastik, futbol, güreş, eskrim, sutopu ve yüzme, bütün Akdeniz Oyunları'nın programında yer alan değişmez spor dallarıdır.

AKDENİZ OYUNLARINA KATILAN ÜLKELER ŞÖYLE:

Afrika:Cezayir, Mısır, Libya, Fas, Tunus
Asya: Lübnan ve SuriyE

Avrupa: Andorra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Kıbrıs, Malta, Monako, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan, MakedonyaVe bu Olimpiyatları normalde 2013te Yunanistan yapacaktı ama ülkenin içinde oldugu ekonomik kriz buna izin vermedi.Başka bir Ülkede yapılmasına karar verildi.
İnternet üzerinden yapılan oylama da Mersin ,İspanya ve Libya'nın şehirlerini geride bırakarak bu oyunları 2013'te düzenlemeye sahip oldu.Mersin için çok büyük bir fırsat hem tanıtım için hemde yapılacak yatırımlarla şehir daha da gelişecek.

Muhtemelen büyük bir stadyum inşa edilecek.Mersin'deki en önemli eksik olan havaalanı yapılacak.Olimpiyatlar başlayana kadar da Akdeniz Sahil yolu projesi tamamlanmış olacak.Mersin ile Antalya arasındaki bu yol ulaşımı çok rahatlatacaktır.

Çevre illeri de olumlu yönde etkileyecek bir organizasyonu kazanmak gerçekten sevindirici biz de Adana'da yaşadğımız için büyük ihtimal orada olup yerinden takip edebiceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder