Sayfalar

29 Aralık 2014 Pazartesi

ADANA DEMİRSPOR ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA


Adana Demirspor Ptt 1.Ligde 15. hafta mücadelesinde rakip Osmanlıspor'u Adana 5 Ocak Stadyumunda Mulenga'nın ilk yarının son dakikalarında attığı golle 1-0 maglup etti.
Osmanlıspor bu yenilginin ardından liderlik koltugunu Kayserispor'a kaptırırken , son 4 haftadan sahadan sadece 2 puan çıkartabildi.Adana Demirspor bu galibiyetle birlikte Osmanlısporla arasındaki puan farkını 2 , lider Kayserisporla puan farkını 4 , 3. sıradaki Antalyaspor (Antalyaspor 0 - Adanaspor 1 ) ile arasındaki puan farkını 1'e indirmiş oldu.


Osmanlıspor kadro kalitesiyle ligin kalburüstü takımlarından bir tanesi konumunda.Maça da çok rahat başladılar ileri uçtaki oyuncuları Erdal - Reis - Tisdel ve Mehmet Yıldız ile golü arayan takım , karşısında çok iyi bir savunma yapan Adana Demirspor bulunca gol atamadı.
Böylesine sağlam bir savunmayı muhtemelen beklemiyorlardı.
Osmanlıspor'da Hafta içinde Osman Özköylü ile yollar ayrıldı ve takımın başına tecrübeli hoca Yılmaz Vural getirildi.Vural için önemli olanın ikinci yarı oldugunu düşünüyorum devre arasında takıma kazandıracagı kendi oyuncuları olacaktır.Osmanlıspor'a Yılmaz Vural'ın takımı demek için ikinci yarıyı beklemek lazım.

Beykan Şimşek Osmanlıspor'un gelişmekte olan ataklarını faullerle kesti.Sarı kartı da yedi Ünal Karaman ikinci yarıda olsaı bir kırmızı karta önlem almak için Beykan'ı oyundan aldı.Beykan bu maçta hucümdan çok orta sahada Attamah ve Mesut Saray'a yardımcı oldu.
Bu üçlü maç içerisinde Osmanlı orta saha elemanlarına orta sahayı dar etmeyi başardı.
Gol dakikasına kadar ki olan atak sayılarına bakacak olursak Osmanlı ile Demirspor arasında fazla bir farkta yoktu.Bu oyuncuların ortasahada rakibe basma ve kaptıkları top sayılarına bakarsak neler yaptıklarını görmüş oluruz.

İlk yarının son dakikalarında kullanılan köşe vuruşunda topa iyi yükselen Mulenga maçın tek golünün sahibi oluyordu.İkinci yarı itibariyle Osmanlıspor'un kalemizde inanılmaz derecede baskıları oldu.Pozisyonlara da girdiler.Ancak savunmamız gole izin vermedi.
Adana Demirsporumuzun da yakaladıgı çok net pozisyonlar vardı.Bunlardan bir tanesi Tayfur'un müsait durumda vuruşunda topun auta çıkmsıydı.
Ortasahanın yorulan oyuncuları Beykan (kırmızı kart görebilirdi.) ve Hurşut yerlerini Oguzhan ve Hakan söyler'e bıraktılar.Orta sahanın kırılan direnci bu oyuncuların girmesiyle arttı.Maçın son dakikalrında Mesut ile Fazlı değişikliği yapıldı.Defans hattımızı güçlendirmeye yönelik bir hamleydi bu değişiklikte.Son dakikalarda herhangi bir korkulu rüya görmemek adına yapıldı.

Osmanlı ileri uçlarından Reis ve MehmetYıldız oyununun ikinci bölümünde oyundan düştüler.İlerleyen yaşlarının da bundaki etkisini unutmamak gerekir.Yılmaz bu ikiliyi değiştirebilirdi.Ama bunu yapmadı biri 33 diğeride 30 yaşında olan bu iki oyuncu  90 dakika sahada tuttu.Reis'i duran toplar için durdurdugunu zannediyorum.Çünkü ikinci yarıda çok tehlikeli bir frikik kullanmıştı.İlk 11 başlayan bu tip oyuncuların 60.-70. dakikalarda oyundan çıkmasından yanayım.Çıkartmaması BİZİM AÇIMIZDAN daha iyi oldu.

Bundan Sonrası:
Osmanlıyı yenmenin Adana Demirspor'a büyük bir özgüven katacagını düşünüyorum.Zirvenin kendilerine bırakılmayacagını ve bu Ligde öyle kolay şampiyonlukların kazanılmayacagını rakibe göstermiş olduk.
Bu hafta ligin son maçıyla ilk yarıyı kapatıyoruz.Yaklaşık 3 haftalık bir devre arası tatili olacak.Takıma yeni transferler olacaktır.2 yabancımızın oldugunu düşünürsek transfer tercihinde 3. yabancı hakkı kullanılacaktır.


Gecenin kahramını her zamanki gibi yine muhteşem taraftarımızdı.Maçın ilk dakikasından sonuna kadar susmadık.Maraton tribünündeki cefakar taraftarlarımız ikinci yarıdaki yağan yagmura aldırış etmeden bütün besteleri daha gür daha asi bir şekilde haykırdı.
Türkiye'deki tribünlerin son zamanlardaki görüntüsünü göz önüne alacak olursak Cumartesi Akşamı Adanadolunun en kalabalık seyircisine oynadıgımızı söyleyebilirim.
Ve eminim passolig olmasaydı daha fazla seyirci ogün o stada gelecekti.Ama artık passolig'in  engellerini Demirspor taraftarı genciyle yaşlısıyla aşıyor ve aşmaya devam edecektir.
Bu pazar evimizde oynayacagımız Bucaspor maçında bu haftaki taraftardan daha fazla kişi tribünlere gelecektir.Hafta içi passolig satışlarımızda artış olacaktır....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder