Sayfalar

7 Ağustos 2015 Cuma

20. YILINDA MUHARREM GÜLERGİN


Adana’nın kendine has özellikleri içerisinde hayatımızın doğal parçası haline gelmiş unsurlar vardı. Hafta sonları insanların stadyumdan çıkışının yarattığı karmaşa ve odamı aydınlatan stadyum ışıkları, Seyhan Nehri’nin üzerinde bütün heybetiyle duran demiryolu köprüsünden ya da tren garından gelen belli belirsiz tren düdüğü sesleri, yazın sıcağından kaçan çocuklar için biraz olsun nefes bazen ise nefsi tüketen ölüm anlamına gelen sulama kanalları… Odamı aydınlatan ışık gibi Muharrem Abi de Adana Demirspor’u aydınlatmış; pas tutmaya başlamış demirlerin işlemesini sağlamış. 
Takım, 1940’ta kurulduktan sonra büyük bütçeli Milli Mensucat takımına kafa tutarken 18 sezonda 15 şampiyonluk elde etmiş. Ama bu yerel başarılar şapkasını asmasına neden olmamış; 1954’te Türkiye şampiyonluğu kazanan takımın forveti olarak da rakiplere göz açtırmamış. Tüm dünya futbolunu kasıp kavuran WM sistemini takıma adapte etmiş. Yetmemiş bir maçın devre arasında 400 metre şampiyonluğu kazanmış. 
1957’de futbolu bırakmasına karşın sadece yeşil sahayı terk etmiş; kulübeden ve yönetimden asla kopmamış. Çok sevdiği, neredeyse her branşına emek verdiği Adana Demirspor’da bir futbol mucizesine daha imza atarak 1973’te kötü başladığı sezonu şampiyon bitirerek mavi lacivertlileri bir kez daha Birinci Lig’e taşımış. Emek verdiği, üzerinde titrediği o takımın kaptanı da Fatih Terim’miş üstelik…

YAZININ TAMAMI İÇİN : http://topraksaha.net/?p=4158

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder