Sayfalar

23 Haziran 2016 Perşembe

BAŞARISI KÜÇÜK , EGOSU VE PİRİMİ BÜYÜK TÜRK MİLLİ TAKIMI

Euro 2016 maceramız dün akşam itibariyle sona erdi.Aslında sadece 24 saatlik bir heyecan yaşadı tüm ülke acaba mucize olurda çıkarmıyız diyerek.
Avrupa Şampiyonası elemelerini ite kaka geçebilen son dakika golüyle ve diğer gruplarda oluşan mucizevi tablo sonucunda buraya gelmişti bu takım.
Yani işin açığı hakederek , sahada istenilenleri yaparak değil , ilahi bir yardım sayesinde buralara gelebildik.
Aynı ilahi adalet bize 2008 Avrupa Şampiyonasında da yardım etmiş , güç bela maçlar kazanılmış , şansımızın bir kez daha devreye girmesiyle yarı final oynayabilmiştik.Ardından gelen 3 büyük turnuvaya yine katılamıştık.
10 yılda bir katıldığımız tuırnuvalarda aldığımız şanslı sonuçları ülke olarak çok büyütüp gerçekleri kendimizden gizlemeyi çok iyi başarmıştık.Saha içinde ve dışında herhangi bir sistemimizin olmadığını bir kez olsun aklımıza getirmemiş , günlük başarılarla avunmak durumunda kalmıştık.
Ülkesinden oyuncu çıkartamayan , Avrupalı gurbetçilere bel bağlayan milli takım bu organizasyonda turnuvanın en kötü takımı olmuştur.Ülkeden çıkan yeteneklerden birisi olan Arda Turan Milli takımdan ve takım arkadaşların hatta basından hatta Türk halkından kendisini büyük gördüğü bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır.İspanya'ya gittiği günden bu yana filozof yanları ağır basan ve sahadaki performansı hergün biraz daha düşen oyuncu , hazırlık maçlarında sahada gezerken bizlere şampiyonada nasıl oynayacagını açıkça belli etmişti.İspanya açında ıslıkların doğal olarak hedefi haline gelen oyuncu , sahada da bu ıslıklara küstahça paslar atarak karşılık vermiş.
Sonrasında da oyuncuya takım arkadaşları sosyal medya hesaplarından sahip çıkmış , bazı arkadaşları da oyuncuyu ıslıklayan taraftarları düşman ilan edebilme cesaretine ulaşmışlardır.
Sahadaki oyuncuların yüksek dozdaki egoları bütün ülkenin gözleri önünde açık bir şekilde görülmüştür.
Halkına küçük insan  muamelesi yapan bu oyuncuların pirim pazarlığı da Çek maçı öncesinde medyamızda geniş yer buldu.Akşamında Arda Turan bu haberlere dolaylı yoldan cevap verdi.
Zaten kadrodaki oyuncuların yarısından fazlası kişisel sorunlar , transfer dedikoduları , takım içindeki gruplaşmalar gün yüzüne çıkınca bu takımın turnuvadan başarılı bir sonuçla dönmesini beklemek hayal ötesi bir durumdu.
Sadece son maçta , sahadaki oyuncuların gelen eleştirilere reaksiyon gösterip maçı kazandıklarını ve umutlarını diğer maçların sonucuna bıraktıklarını gördük.

Benim şahsi görüşümdür , takımlarında milyon dolarlar kazanan oyuncuların milli takımda oynayamaması herkesi sinirlendiren tek noktadır.Eğe bu oyuncuların aldıkları paralar 3-5 milyon yerine 300-500 bin dolar olsaydı kimse onları eleştirmezdi.
Kapasiteleri belli derdi bütün halk ve tribünlerdeki taraftarlar ,  oyuncuların yapacakları en büyük olay bu turnuvaya katılmaktır diye kendisini teselli ederdi.
Ama maalesef bizim takımız bu dediğim ölçütlere uymayan trilyonlar kazanan oyunculardan oluşuyor.
Ve bu oyuncuların kaptanı da maçlardan önceki basın toplantılarında '' buraya katıldıgımız için başarılıyız elensek bile takımın burada olması başarıdır '' diyebiliyor.Bu yorum herkesin çileden çıkmasını sağlıyor ve futbol dışı programlarda dahi eleştirilmenizin önünü açıyor.Kişi başı 500bin dolar pirim pazarlığı yapmanızda sizlerin hem Türkiye'ye hemde Dünyaya rezil olmanızı sağlıyor.
Milli takım kadrosundaki bir çok oyuncunun bu 500bin dolarlık uçuk pirime kesinlikle ihtiyacı yok oldugunu da hiç sanmıyorum.

Turnuvanın takım için tek olumlu yanı Emre Mor gibi bir oyucumuzun parlamış olmasıdır.Büyük bir yetenek oldugu ortada , yaptığı transferle de bunu tescilledi.Ben ne oldum nerelere geldim demeden çalışmasına devam ederse kendisi açısından çok iyi olacaktır.Önünde rol model alabileceği yıldız olacak derken sönüp giden bir çok oyuncu yer alıyor.Onları görmesi aklından çıkarmaması ve kendini hergün geliştirmeye çalışması gerekiyor.Çok yetenekli evet ama bunu çalışarak desteklemesi gerekiyor.Yoksa Emre de kayıp yıldızlar ansiklopedisinde kendine yer bulmak zorunda kalır.

Bundan sonraki süreçte Türkiye Milli Takımı özellikle Fatih Terim ve Arda Turan neler yapacaklarına karar vermeliler.Devam mı tamam mı diyecekler.Her eleştiride insanları hedef haline mi getirecekler.Kendilerini eleştirilemez olarak mı görmeye devam edecekler ona karar vermeliler.
Yeni bir yapılanma olmalıdır takımda ve şuanki kadronun üzerine herhangi bir milli takım inşa edileceğini sanmıyorum.Miyadını doldurmuş oyuncuların ilk önce takımdan temizlenmesi gerekiyor.
Süper ligde yer alan Anadolu takımlarındaki oyuncuların da yer bulacağı bir takım yaratılmalı.
Çok para kazanıp az verim alınan oyuncular değil , az para kazanıp çok verim alınabilecek oyuncular milli takıma monte edilmelidir.

1 yorum:

  1. Yazınıza katılıyorum. Aklıma bizim Balıkesir maçı geldi. O da Çekoslavakya maçının bir değişik versiyonu idi. Yeniden yapılanma konusunu da bizim Demirspor'a da alt yapıdan takviye gerekir şeklinde değiştirip kullanabiliriz. Tebrik ediyorum.

    YanıtlayınSil