Sayfalar

3 Ocak 2013 Perşembe

Kulüplere Vergi Affı

KULÜPLERE VERGİ AFFI GELİYOR...
Akşam gazetesinin haberine göre;
Konuyla bizzat ilgilenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Maliye Bakanlığı bu konuda iki önemli yol haritası hazırladı. Birincisi kulüplerin Maliye Bakanlığı'na olan vergi borçlarının büyük bölümü silinecek. Bu şekilde borçlar makul ve ödenebilir seviyeye çekilecek.
(Bu ülkede milyonlarca kişi asgari ücretle çalışıp vergisinin hepsini tamı tamına ödemeye çalışırken hatta mecburi öderken , sizler küluplerin yaptıgı sorumsuz harcamalari bir kalemde silebiliyorsunuz...Hemde hiç bir ceza çektirmeden..Helal olsun.) İkinci aşamada da kalan borçların taksitler halinde ödenmesi için kulüplere kolaylık sağlanacak. Bu projeyle kulüplerin öncelikle Avrupa Kupaları'na katılım konusunda yaşadığı sıkıntılar ortadan kaldırılacak. Yeni yasal düzenlemeyle de kulüplerin böyle yüklü borçlar altına girmesi önlenecek.
Burada çok önemli bir mali yük daha kulüplerin sırtından alınacak. Yeni dönemde yapılacak transferlerde vergi yükü Avrupa'daki gibi futbolculara yüklenecek. Bu şekilde kulüpler, önemli bir avantaj kazanmış olacak. Ancak bunun transfer maliyetlerini yükseltecek olması da kulüplerin yıldız oyuncu getirmesini zorlaştıracak.
(Yabancı oyunculardan en düşük vergiyi alan ülkeyiz..O vergiyi de zaten kulüpler oyuncu ülkeye gelsin diye kendileri ödüyor..Yabancı oyuncularda bu cennet ülkeye gelmek için can atıyorlar.) Ülkemizde uygulanması sürekli ertelenen UEFA kriterleri, finansal yapıların disipline edilmesini hedefliyor. Kulüpler, bundan sonra gelirlerinin üzerinde harcama yaparak, bütçe açığı veremeyecekleri gibi; kulüp sahipleri ve yöneticileri de ellerini ceplerine atamayacak.
Yöneticiler yeni dönemde kulüplere verecekleri parayı bilançolarda 'borç' hanesine yazamayacaklar.
(BENCE EN ÖNEMLİSİ BU.) Böylece kulüpler arasında dengesiz ve haksız rekabete izin verilmeyecek. Kulüpler, transferde gelirlerinden fazla harcama yapamayacak. Bütçelerini aşan ve borçlanmada aşırıya kaçanlar, UEFA'nın organizasyonlarına katılamayacak. Düzenlemelere uymayan kulüplere başta transfer yasağı olmak üzere önemli cezalar verilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder