Sayfalar

16 Ağustos 2013 Cuma

Radikal Gazetesi , Bağış Erten : Korkunun ecele faydası yok: Lig başlıyooor!Neden korkuyorsunuz? Güzelim oyunu beş para etmez hale getirdiniz, ‘marka değeri’ safsatasıyla yapmadığınız kalmadı, memleket futbol tarihinin en büyük depreminde başınızı kaldırıp ıslık çaldınız... Ve hep aynı yalanı söyleyip ligin balon değerini yükseltmek için şişirdikçe şişirdiniz. N’oldu da bu sene futboldan korkuyorsunuz? 

Lig başlıyor bugün. Pek çoğumuzda hiç olmadık bir heves... Futbolu sevmeyenler ‘Gezi’den akraba oldular güzel oyuna. Sevenler için binbir heyecan var. Biri peş peşe üçüncü şampiyonluk peşinde, diğeri geri dönüş pususunda, ‘Feda’yı bırakıp ‘Eda’ya geçen de var, afra tafrayla ligin tansiyonunu yükseltmeye heveslenen de. Sadece onlar değil herkes merakla bekliyor. Futbola afyon muamelesi yapanlar bile (ki artık uyarıcı sayılır, uyuşturucu değil). Ama ‘siiiiz’ korkuyorsunuz. Neden ki? 

‘Statlara siyaset karışmasın’ komedisinde belli ki her türlü alavere dalavereyi yapacaksınız. ‘Çarşılı’ diye Beşiktaş’ın açılış maçını olimpik bir ruhla en uzağa, en geçe, en erişilmeze koyuyorsunuz. Milli maça bile 150 kişi geliyor. ‘Sol Açık’ terimini siyasi buluyorsunuz. ‘Her yer Maksim, her yer gazino’ atılınca ne yapacaksınız? Düşünün Hacıosmanoğlu bile saçma buluyor siyaset karışmasın masalını. Ama yok siz korkuyorsunuz... Hayırdır. 
Durum vahamet arz eden cinsten. Ama bir o kadar komik de... Merak ediyorum, nasıl bir İl Güvenlik Kurulu toplantısı yapacaksınız acaba? 
-Sayın Başkan, önemleri arttırmamız gerek. Muhalif söylemin kökünü kazımadan bu sene bize tribünde rahat yok. Sol Açık’ı yasaklamak yetmez, sol bek’i de yasaklatalım. O da CHP’yi çağrıştırıyor. Aslında sağ açık’tan bile hazzetmiyorum ben. Ayrılıkçı duruyor. Defansif orta saha da ülkenin dörtnala gidişinin önünde bir engel gibi. Ona da muhafazakâr orta saha dedirtsek mi? 

-Allah’tan liberolu sistem bitti. Tamam o neyse de, bu ‘her yer Taksim’i nasıl engelleyeceğiz? 
-Gaz sıkalım. 
-Oğlum onu yapıyoruz zaten de, statta olmuyor, bize de geliyor. 
-En güzeli hiç gelmesinler. Bütün lig maçları Olimpiyat’ta 21.45’te oynansın. 
-Gaz sıkalım mı bi de? 
- Dur ulen! 
-E gündüz maçı dedik o n’olcak? 
-Onu da sabah 10’a İzmit İsmetpaşa’ya koyarız. Yolda da gaz sıkarız. 
-Tövbe tövbe... Ya bu sarhoşlar ‘Her yer Maksim her yer gazino’ diye bağırırlarsa? Dur onu da alkole özendirmeden alırız içeri. Peki bizimkiler niye susuyor da, ‘bunlar’ sürekli bağırıyor? Gerçi Kazlıçeşme de pek sloganlık değil di mi? 
-Sık bakalım, sık bakalım... 
-Amirim sakin olalım. 
-Bu alkol meselesi de önemli amirim. Kaç promili sınır belirleyelim? 
-100 iyi mi? 
-Yok amirim, hız sınırı gibi 
değil bu. 
-Bir kadehçik likör içeni bile almayalım derim. 
-Sigara? 
-İki nefes. 
-Gaz yiyenleri de almasak mı? Önce sıkarız, sonra almayız. 
-Pankartlara da gıcığım ben. Her türlü göndermeyi engelleyelim. 
-Paşalı Birol’u içeri alalım. Adam Ergenekoncu sanırım. 
-Başka? 
-Gaziantepspor da artık Antepspor olsun. Gezi’yi çağrıştırıyor. 
-Şu Fener stadında ‘Sevgi eylem gerektirir’ pankartını hemen değiştirelim. Sonuna ‘En güzel eylem oy vermektir’ yazsın. 
-Başka önlem? 
-Gaz sıkalım. 
-Lan bi sus. 
-Biliç’e de gıcığım. Ne o sosyalist falan. İlk Çarşı operasyonunda onu da alalım. Önder Özen ‘çataçat’ oynatır takımı. Gerçi ondan da şüpheliyim. Tipinde solculuk var... 
-Yaa, toplu taşımayı da kontrol etmek lazım aslında. Vapurlar iptal, metrobüs bozuk falan. Son metroyu 8’e çekelim. Gece gece sokağa mı çıkılır? 
-Oğlum bunlar gene gelir yaa. Bu daha başlangıç diyorlar yaa. N’apcaz biz bu sene? 
-Off of... 
-Gaz?

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/bagis_erten/korkunun_ecele_faydasi_yok_lig_basliyooor-1146396

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme