Sayfalar

23 Mart 2016 Çarşamba

ADANA DERBİSİ SONRASI : AHLAKSIZ FUTBOLCULAR ÜZERİNE

Hangi spor dalı ile uğraşırsanız uğraşın o sporu yaparken rakibe saygı göstermek spor ahlakı anlamında en önemli durumdur. Çünkü şunu kimse unutmamalıdır ki rakipler o sporu yapanların var olma sebebidir. Ülkemizde en ünlü spor dalı futboldur. Bu yüzden futbolu ele alalım. Bir futbolcu şunu aklından çıkarmamalı! Rakibi olan futbolcu ve takım olmazsa maç yapacak futbolcu ve takım da olmayacağı için o zaman kendisinin ve takımının var olmasına ihtiyaç kalmayacak. 

Kısacası bir futbolcu ve takımın var olma sebebi rakip futbolcu ve takımıdır.


Yukarıdaki cümleler Türkiye'de futbol oynayan futbolcuların bir çoğunun bilmediği sözlerdir.Rakip sporcuya saygı ve rakip taraftara saygı iyi futbolcu olmaktan daha önce kazanılması gereken erdemlerin en başında gelmesi gerekir.
Ama burası Türkiye ve Üniversite eğitimi almamış hatta çoğu liseyi dahi bitirmemiş bir sürü cahil çocuk maalesef ki futbolcu olabiliyor.
Hayatlarında Üniversitede diye girebildikleri tek yer kampüslerin kafeteryaları olan çocuklarında toplumu olumlu yönde etkilemesi toplumu da geçtim kendi taraftarını olumlu yönde etkilemesi imkansız ötesi bir durumdur.
Kendi taraftarlarına hoş görünme adına Fanatizm-Holiganizm düzeyinde paylaşımlarda bulunan futbolcuların bir kaç yıl içinde başka takımlara , hatta popülarizm uğruna bunu yaptıkları takımlara birgün yollarının düşebileceğini akıllarından çıkarmamaları lazım.
Hiç bir futbolcu heleki Türkiye'de Totti-Gerard-Raul değilse bir takımda özellikle 2. ligde bir takımda uzun yıllar oynaması mümkün değildir.
Anadolunun müzmin gezicileridir bu ülkenin yetenekleri kısıtlı futbolcuları.
Ve bu olmayan yetenekleri de maalesef olmayan karakterlerinin altında ezilmeye mahkumdur.

Bir derbi maçından sonra rakip takım otobüsünün içindeki futbolcular , yendikleri takıma yönelik aşağılayıcı - alay edici - dalga geçici - hayvani kelimeler kullanarak bir takım tezahüratlarda bulunamazlar.
Neden bulunamazlar ?
çünkü siz taraftar değilsiniz , belki ileride binlerce kişinin rol-model alabileceği kişiler olacaksınız.Bunlara dikkat ederek bir hayat sürmelisiniz.
Sizlerin bu yaptıgını ancak Taraftarlar yapar , futbolcular değil.
Ama sizin gibi yeni yetme cahil futbolcular ne yazık ki bunu yaptılar.
Derbi maçından önce bıçaklanma yaralanma vakaları oldu , sizin bu yaptıgınız paylaşımlardan sonra şehrin herhangi bir yerinde yine karşı karşıya gelecek olan (ihtimalide yüksek) iki ezeli rakip olan taraftarlarının birbirlerinin hayatlarına kastetmelerine sebep olabilirsiniz.
Böyle bir durum oldugunda vicdanınız rahat edecek mi ?
Zaten arası kötü olan 2 takımın taraftarının arasına nifak tohumları serpmek sizi mutlu mu ediyor?
İnsanların hayatlarını kaybetmesi yada sakat kalması sizi ilgilendirmiyor mu?

Salla başı al maaşı yaptıgınız takımlarda maglubiyette yada galibiyette gece rahat rahat yatıp uyurken binlerce insanın günlerce uykusuz kaldığını bilin istedim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder