Sayfalar

8 Ekim 2013 Salı

PANKARTA UZANAN ELLER KIRILSIN


BÜTÜN TAKIMLAR STADLARINDA PANKART ASABİLİYOR AMA ADANA DEMİRSPOR TARAFTARI
ASAMIYOR..NEDEN ?

ADANA EMNİYETİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?...

Adana Demirspor taraftarlarının el emeği göz nuru hazırladıkları ve hazırlanması kolay olmayan saatlerce bazen günlerce süren pankartlar Adana 5 Ocak stadyumunda hala yasak… Bu uygulama Adana Emniyet Birimlerince uygulanmaya devam ediyor gibi görünüyor
6222 Sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da böyle bir uygulama sadece MADDE 14′ün 3. fıkrasında tanımlanmış durumda ancak , bu fıkrası da , sadece küfür ve hakaret içerikli pankartlarda uygulanabilir durumdadır.


MADDE 14
(1) Spor alanlarında veya çevresinde taraftarların grup halinde veya münferiden belirli bir kişiyi hedef veya muhatap alıp almadığına bakılmaksızın duyan veya gören kişiler tarafından hakaret olarak algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları halinde, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, şikayet şartı aranmaksızın, failler hakkında onbeş günden az olmamak üzere adli para cezasına hükmolunur.
(2) Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Birinci ve ikinci fıkralarda tanımlanan suçların yazılı pankart taşınması veya asılması ya da duvarlara yazı yazılması suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder