Sayfalar

29 Ağustos 2014 Cuma

Adana Demirspor ve Altyapı

Altyapının en önemli konusu tesisleşmedir.  Altyapıdaki oyuncularının antrenmandan sonra da vakit geçirecekleri, orada konaklayabilecekleri tesisleri kulüplerin sağlaması gerekiyor.
Her sezon transferlere milyonlar harcayan kulüplere bakıyoruz. Altyapısında asla futbolcu çıkartamıyor. Yabancı bir oyunculara verilecek olan milyonlar, altyapılara asla harcanmaz.
Altyapısında oynamayacak düzeye gelen (yaş olarak) futbolcular sözde yetişsinler maksadıyla alt liglere gönderiliyor.Ve bizim futbolun en büyük yalanlarından bir tanesi: Genç futbolcudur pişmesi lazım tecrübe kazanması lazım bahaneleriyle takımlardan gönderiliyor. Genç futbolcuların oynaması gereken takımda kazanacağı tecrübeyi kiralık gönderileceği takımda kazanmasını bekliyoruz.
Altyapıdan gelen yada gelecek olan oyuncularla lige başlamakta istemez hiç bir teknik Direktör, daha önceden çalıştıkları oyuncuları kulübe transfer ettirirler. Gelecek olan başarının o futbolcularla geleceğine inanırlar. Başarı gelmezse ve takımda lige havlu atarsa o zaman altyapıdaki oyuncularla ligin son maçlarını tamamlarlar. Aynı Teknik Direktörler bu kez sezon başında istemedikleri, kadroya almayı geçtik, A takımla bile antrenman yaptırmadıkları oyunculara sarılırlar. Taraftarın gözüne hoş görünmek için bu oyunculara yönelirler. Maçlardan sonra bu futbolcular kesinlikle övgü dolu sözler alırlar.
Sonrası mı?
Sonrası malum son 4-5 maçta sahalarda görünen o futbolcuları yeni sezonda o takımlarda göremezsiniz.
Altyapının amacı: 
Kimileri için şampiyonluktur , kimileri için oyuncu yetiştirmektir, kimileri içinde A Takıma sürekli olarak oyuncu akışını sağlamaktır. Hedef üst yapıya oyuncu taşımaksa ve yılda 2 oyuncu bile üst takımda oynama şansına kavuşamıyorsa takımın Altyapısı başarısızdır. Asıl amaç gerçektende üst tarafa oyuncu yollayabilmektir. Altyapı hocaları, üst yapıdan bağımsız olmalı mı peki? Türkiye sürekli ve son sürat Teknik Direktör Kıyımları yaşandığı için Altyapı Hocaları genellikle yerinde kalır, A Takım çalıştırıcısı başarısız ise sorgusuz sualsiz görevine son verilir. İki tarafın da birbiriyle koordineli ve de sürekli bir şekilde çalışması imkansızdır. Burada kulüp başkanlarının rolünü de unutmamak lazım.
Teknik Direktör kovmak en çok yaptıkları iştir.  Adana Demirspor Altyapısına bakacak olursak.
Rahmetli Bekir Çınar zamanında teknik Direktör Hüseyin Özcan Altyapı oyuncularını A takımda oynattı. Öncelikle Bekir başkanın sonra da maddi imkansızlıkların bu altyapıya yönelmede önemli bir etken olduğunu unutmamak lazım. Takımımız o sezon Antalya'da play off oynama başarısı göstermişti.
Peki bunun arkası geldi mi? Elbette hayır.
Bekir başkanın yerine gelen yönetim Hocayla yolları ayırma kararı aldı. Bu serüvende bu kadar kısa sürdü  ne yazık ki.
Altyapı için Tesis 
Adana Demirspor'da Altyapı oyuncularının kalabileceği herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Biz zaten baştan maça yenik başlıyoruz.
Başarılı olabilmek için ya çok paran olmalı yada altyapın çok iyi olmalıdır. Ama bizim kulübümüzün henüz 100-150 oyuncunun konaklayabilmesini sağlayacak tesisi bulunmuyor. Oyuncuların sorunlarını dinleyecek yada eğitimlerine yardımcı olabilecek bir ekibi yok. O yüzdendir ki Altyapımızdan üst düzey oyuncu çıkmasını beklemek hayalcilikten öteye geçmez.
Altyapıya önem vereceğiz diyen yönetimler sadece işe Altyapıdan Sorumlu Yönetici atayarak başlarlar. Ve öylede kalır. Altyapıya hiç bir şekilde önem verilmez. Verilen önem (yapmacık) o yöneticinin görev süresi boyunca devam eder ve asla süreklilik arz etmez. Oyuncu seçmek  için duyurular yapılır. Sahada 40-50 dakika koşan futbolcuya saha kenarında sadece bir ufak su ikram edilir. Onu verenler de çok büyük işler yapmış gibi de övünürler.
Adana Demirspor Altyapısında oyuncu çıkmıyor.
Adana Demirspor Altyapısından Milli takımlara giden oyuncu sayısı 2-3 arasındadır ve bazen bu bile olmuyor En çok güvendiğimiz oyuncular övdüğümüz savunduğumuz oyuncular ya hiç Milli olmamışlardır yada kariyerlerinde 15 rakamına asla ulaşamamışlardır.
ALTYAPILARDA kazanılan Şampiyonluklarda elbette ki önemlidir. Adana Demirsporumuz her kategoride her yıl şampiyonluklar yaşıyor.  Ancak Altyapının asıl amacının oyuncu yetiştirmek olduğu düşünüldüğü zaman BAŞARISIZLIK APAÇIK ORTAYA ÇIKIYOR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder