Sayfalar

22 Ağustos 2014 Cuma

PTT 1. LİG ÜZERİNE GÜZEL BİR YAZI

Kayserispor, Gaziantep Belediyespor, Ankaraspor, Şanlurfaspor ve diğerleri...
'Diğerleri' diyoruz kızmasın, alınmasın kimse. Malesef futbolun siyasi yüzü bize bu cümleyi kurdurtuyor bu sezon. Evet PTT 1. Lig'de yerel yönetimler belki hiç eksik olmadı şimdiye kadar. Ama şunu net söyleyebiliriz ki bu kadar hakim de olmadı lige...
Başakşehir Stadı'nın açılışında, "Spora siyaset karışmaz" argümanının hikayeden ibaret olduğunu hepimiz çok net anladık. Zaten biliyorduk da, tescillenmiş oldu iyice. Buradan, 'Aklınızın erdiği siyasetle ülkeye ne kattınız da, futbola ne vereceksiniz" diye laf sokmaya da lüzum yok kimseye. Siyasi dünyada zaten Allah'ın kulunun ne bir haber ne bir makale ne de bir ideoloji incelemeye hevesinin kalmadığını, hatta evinin 'balkon'undan dahi soğumuş bir millet haline geldiğimizi biliyoruz.
Neyse dönelim asıl mevzuya ve kısa kısa bu 'Ağa baba' takımlarımızın durumlarına bir bakalım...
Kayseri şehrinin dinamiklerini elinde bulunduran Recep Mamur ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki başlı başına bu lige fazla... Yani; Bobo, Biseswar, Nobre, Babacar, Sereno, Hakan Arıkan, Mehmet Eren, Okay Yokuşlu, İbrahim Dağaşan, Ömer Bayram ve Serkan Kurtuluş'a gerek bile yok aslında bu patronların yanında... Süleyman Hurma'nın kibirli bir şekilde dediği gibi, '30 puan farkla' dönemezler ama geçen sezonun Belediye'si gibi 'Düşe kalka', olmadı, 'İte kaka' çıkarlar, net. 
Kızıl ailesi Gaziantepspor'u Fatma Şahin ve etrafındakilere yar etmedi. Onlar da rotayı Büyükşehir Belediyespor'a çevirdi. Öyle bir takım kurdular ki, Newcastle'dan ayrılan Ameobi de geldikten sonra burası 'PTT Premier Lig mi?' dedirttiler. Ha bu arada; Ben Yahia, Sertan Vardar, Muhammet Demirci, Çağdaş Atan, Salih Sefercik, İlker Avcıbay, İbrahim Kaş, Mehmet Nas ve Javadof gibi bu ligin üzerinde isimleri saydırtmayın bana... Nurullah Sağlam, bu takımı ikinci yapamazsa başarısızdır. Bu biline. 
Gelelim Ankaraspor'a. Pardon Osmanlıspor!... Bir senede iki takımı çıkaran Ahmet Şahin'in kehanetine Osman Özköylü de inandı. Ama sütten ağzı yanan tecrübeli hoca, yoğurdu, 19 gollü Muhammet Reis, Görkem Görk, Soro, Alp Ergin, Erdal Kılıçaslan, Sapara, Mehmet Yıldız ve Şaban Genişyürek gibi, 'En iyileri' alarak üfledi. Değirmenin suyunun nerden geldiğini sormaya gerek var mı! Yaşasın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek...
Son olarak Şanlıurfaspor... Tello, Niculae, Hüseyin Tok, Abdülkadir Özgen, Serdar Özbayraktar, Ekrem Dağ, 1461'in meyveleri Gökhan, Göksu ve Abdülkadir Özdemir... Hakan Arslan, Kenan Karışık, bir de Hüsnü Başkurt cabası. Vay be! Sayarken bile heyencanlanıyor insan. Başlarında da şampiyon hoca Cihat Arslan. Vali'sinden Emniyet'ine, Belediyesi'nden bölgeye yakın milletvekillerine kadar nasıl desteklendiğini herkes biliyor Ceylanlar'ın. Zaten aksi olsa iki senedir harcanan astronomik paralardan ve yaşanan hüsrandan sonra çoktan kepenk kapatmaz mıydı Fethi başkan.
Bu dört takımın yanı sıra MHP'nin kuşattığı Samet Aybaba'lı Ünal Karaman'lı Adana Demir; göğüs reklamına 'Büyükşehir' yazan ve transferde gaza basan Orduspor, Titanik Otelleri'nin himayesine giren Antalyaspor da var tabii... 
Kızıyor muyuz bunlara? Hayır... Ama bir de bunlara inat korkusuzca takım kuranlar, 'Yok' paralarını harcamaya çalışanlar var. Samsunspor, Karşıyaka, Adanaspor, Boluspor, Denizlispor, tarih yazarak lige dönen Giresunspor, Alanyaspor, Buca ve Manisa gibi... Yukarıda saydıklarımızın aksine paraya karşı yürekle çarpışacak bu ekipler. Ve elbette her sezon olduğu gibi PTT 1. Lig'de sürprizlerle dolu bir sezon yaşayacağız.
Ama acı bir gerçek var ki, bu sezon üst taraf belli... Kandırmasın kimse kendini. Şimdi olmazsa devre arasında... Orada olmadı soyunma odasında!... Bir şekilde bu alırlar başlarını giderler bu ligden. Gitsinler de.
O yüzden bir fırsattır bu sezon kendini bilen yöneticilere. Altyapınıza yatırım yapın, yanlışlarınızı düzeltin, yeni temeller atın, alt ligleri tarayın, 2. Lig'in 3. Lig'in yeteneklerini toplayın, borçları azaltın, tesis yapın, gençleri parlatın, oyunculardan çok hocalarınızı çalıştırın, çakal menacerleri uzaklaştırın, Avrupa'daki emsalleri araştırın, Almanlar neyi daha iyi yapmış bakın, taraftarları barıştırın... Yani uzun lafın kısası Altınordu'nun yaptığını yapın. Kibir, iyiliği bitirir. Türk futbolunun talihini değiştiren adam Seyit Mehmet Özkan'ı inceleyin. İnceleyin ki, siyasete sahada yenilmek yerine, her alanda fark atın... 
Bırakın onlar birbirlerini yesin! 
Ne demiştik en başta; kaybederken kazanmaktır hayat çoğu zaman... 
Ömer Necati Albayrak
http://spor.mynet.com/yazarlar/27-omer-necati-albayrak/69301-kaybederken-kazanmaktir-hayat.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder